Haber Kulis – Tarafsız Doğru Habercilik Merkezi

Çocuklara ek besin verirken bunlara dikkat edin

Çocuklara ek besin verirken bunlara dikkat edin
Bu haber 04 Mart 2017 - 14:33 'de eklendi ve 359 views kez görüntülendi.

Bebeğin baş-boyun kontrolünü tamamlaması, el ve göz koordinasyonunun gelişmesi, oturmaya başlaması, çiğneme ve yutma fonksiyonunun gelişmesi, ek gıdalara başlanması için gerekli basamaklar. Gönderen gıdalarla birlikte emzirmeye devam edilmelidir. Bebeğin artan enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında sadece anne sütünün artık yeterli olmaması, çocuğu farklı tadı olan gıdalara ve çocuğun ısırma, çiğneme becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak için 6. ayda ek besinlere başlanması gerekir. İlave gıdaların hazırlanması sırasında temizlik kurallarına uyulmalıdır. Eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Çiğ sebze ve meyveler iyice yıkanarak hazırlanmalıdır. Tüm ek besinler biberonla değil, kaşıkla veya fincanla verilmelidir. Gönderen gıdalar günlük olarak ve evde hazırlanmalıdır. Doğal olmayan, market ürünü olan ek besinleri bir yaşından önce bebeğinize vermeyin (yoğurt, meyve suyu, çorba vb. Kendiniz evde günlük olarak hazırlayın). Ek gıdalara geçerken, özellikle katı gıdaların verilmeye başlandığı dönemde bebekler dilleri ile besinleri itebilir. Bebeklerin istemeden yaptıkları bu hareket genellikle, 7. ayda düzelir. Çocuğun gıdayı kabul etmek istemediğini fikirlesmeyin. Gönderen gıdalar önce püre gibi verilirken, daha sonra ezilmiş, ardından küçük parçalara bölünmüş şekilde verilerek bebeğin farklı yapılardaki gıdaları alması sağlanmalıdır. Uzun süre püre şeklinde gıdalar alan bebeklerde katı gıdalara geçerken sıkıntılar yaşanıyor. Bebekler 9-10 aylık olduklarında kendi kendilerini beslemeye izin verilmeli, kısa süre için de olsa diğer aile bireyleri ile sofraya oturdulmalı ve evde hazırlanmış gıdalara alıştırmamız başlanmalıdır.

İlave besin verirken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Besinler kaşıkla veya fincanla, başlangıçta az miktarda verilerek zamanla artırılmalıdır. Yeni besinler bebek açken ve öğle yemeğinde sınanır. Farklı besinler en az 3, esasen 7 gün arayla sınanır. Verilen her ek gıda tek başına başlamalı ve alerjik semptomlara neden olup olmadığı takip edilmelidir. Besinler temiz ve taze pişmiş olmalıdır. Bebekler bazı yeni gıdaları kabul etmeyebilirler. Bu durumda çocuk mecbur edilmemeli ve 2-3 hafta sonra tekrar denenmelidir. Tuzlu, baharatlı, alerji ihtimali yüksek olan besinleri bebeklere vermek olmaz. Aşırı lifli besinler ilk 12 ayda önerilmez. Elma ve şeftali püresi, pirinç unu ile muhallebi, yoğurt ve sebze püresi ilk başlanacak ek besinlerdir. Alerji verme riski yüksek olan turunçgiller, yumurta, ekmek, balık ve et ilk verilecek besinler arasında olmamalıdır.

Hangi ek gıdalar verilebilir?

Başlangıç ek gıdalar besin değeri yüksek, yumuşak kıvamda, sindirimi kolay ve düşük alerjik nitelikte olmalıdır. Bu dönemde verilecek ek besinler sıra meyve suyu veya püresi, yoğurt, sebze püresi, çorbalar, puding, reçel, pekmez ve bebek bisküvi. Bir yaşına kadar olan dönemde bebeklerde sindirim problemlerine, kansızlığa ve alerjik reaksiyonlara yol açması nedeni ile inek sütü ve baldan kullanılmamalıdır.

Meyve suyu ve püresi: Bebeğe verilecek ilk meyve mevsimine göre elma veya şeftali. Kayısı, üzüm, muz, mandalina, portakal, karpuz, kavun ve kökün suyuna bir çay kaşığı miktarında başlanır, daha sonra kaderi yavaş yavaş artırılarak püre şeklinde 1-2 öğün olarak verilir. Çocuk meyve suyunu kabul etmekte zorluk çekiyorsa, tatlandırmak için içine reçel veya pekmez katılabilir. Meyve püresi de aynı şekilde karıştırılarak 1 pay olarak verilebilir. Meyveler iyice yıkanır, kabukları soyulur, cam rəndədə rəndələnərək temiz bir tənziflə suyu çıkartılarak hazırlanır.

Yoğurt: Bebeklerin kolay sindirim yapabildiği en güvenilir ek gıdalardan. Genel olarak, 1-2 tatlı kaşığı olarak başlanmalı, verilen miktar her gün yavaşça artırılarak bir öğün olarak verilebilir. Ama her gün evde taze olarak mayalanmalıdır.

Pudinqin hazırlanması: Üç tatlı kaşığı pirinç unu, bir su bardağı soğuk sütün bir kısmı ile iyice ezilir, kalan süt bu karışıma ilave edilir. Aramla yanan ocakta biraz bərkiyənə kadar pişirilir, hazır olana yakın iki çay kaşığı şeker ilave edilir. Eğer muhallebi hazır südlərlə yapılacaksa, sütün yerine aynı miktarda su ve şekerin yerine 6 ölçü kaşığı çocuklar yemeğinden kullanmakla aynı şekilde pişirilir.

Sebzeler: Yoğurt, meyve suyu ve püresinden sonra mevsimine göre sebzelerin verilmesine başlanabilir. Patates, havuç, kabak, karnabahar gibi sebzeler püre şekline getirilmelidir. İçine kıyma veya tereyağı katılabilir. Evde kendimiz için hazırladığımız yemekler 9 aydan sonra püre haline getirilerek verilebilir.

Tahıl çorbalar: Yoğurt, meyve, sebze püresinden sonra mercimek gibi çorbalar verilebilir. Çorbalara bir çay kaşığı sıvı yağ, 8. aydan sonra da kıyma katılabilir. Ovvellerde ekmeksiz, sonra içine ekmek doğranaraq çorbalar verilebilir. Bu şekilde yavaşça katı gıdalara başlanır.

Sebze püresinin hazırlanması: Yarım küçük patates, yarım küçük havuç ve bir çay kaşığı pirinç yıkanır. Sebzelerin kabukları soyulur, küçük parçalar halinde doğranılır. Küçük bir tencere içine su konur ve diğer tüm yiyecekleri eklenir. Bir çay kaşığı sıvı yağ veya zeytinyağı ilave edilir. Kazanın ağzı kapatılıp sebzeler yumuşayana kadar pişirilir. Piştikten sonra çatalla ezilerek bebeğe yedirilir.

Kahvaltı: 7. ayda bebek meyve-sebze püresinə alıştıktan sonra kahvaltıya başlanır. Bir kibrit kutusu kadar duzsuzlaşdırılmış beyaz peynir, iyi pişmiş yumurta, bir tatlı kaşığı reçel veya pekmez, bir çay kaşığı tereyağı, 2 -3 bebek kurabiyesi su veya ıhlamur ile ezilerek karıştırılır, bebeğin yiyebileceği seviyeye getirilerek bebeğe verilir. Bazen içine 2-3 ölçü çocuk gıdası katılarak kalori ve protein içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

Yumurta: Katı pişmiş yumurta sarısı bir çay kaşığı olarak kahvaltıya eklenir, yavaş yavaş miktarı artırılabilir. Birinci haftanın sonunda bebek tam bir yumurta sarısı yiyebilir, bir yaşına kadar tam pişmiş yumurta verilmeli, alerjik yemek olduğundan yumurtanın beyazı bir yaşına kadar verilmemelidir.

Pilav, makarna, dolma, 8. aydan sonra yoğurt ile karıştırılarak bir öğünde verilebilir.

Et ürünleri (kırmızı et, tavuk veya balık): 7. aydan itibaren çorbalarına veya sebze yemeklerinin içine kıyma parçaları katılabilir, tavuk veya balık eti ezilerek püre halinde tek başına veya yiyeceklerin içinde verilebilir. Çorbalar veya sebze yemekleri veya tavuk suyu hazırlanabilir. 9. aydan sonra iki haneli çekilmiş Qiymədən baharat olarak hazırlanmış köfte bebeğin eline verilebilir. Kansızlığın önlenmesi için et ürünlerinin bebeğin beslenmesinde mutlaka yer alması gerekir.

Kuru fasulyeler: 7. aydan sonra perdeleri çıkartılıp ezilerek, püre halinde az miktarda başlanarak verilebilir. İçine kıyma katılarak içeriğini zenginleştirebilirsiniz. Besinlerin hazırlanmasında baharat kullanılmamalıdır. Az tuz kullanılır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA