Haber Kulis – Tarafsız Doğru Habercilik Merkezi

TZOB Başkanı: “Türkiye’de 3 Binden Fazla Endemik Bitki Var”

TZOB tarafından yapılan son dakika açıklamasında Türkiye’de 3 binden fazla endemik bitki olduğu ve bunun 25 milyar dolar gelir getirdiği belirtildi. İşte o açıklamalar.

TZOB Başkanı: “Türkiye’de 3 Binden Fazla Endemik Bitki Var”
Bu haber 05 Şubat 2017 - 11:46 'de eklendi ve 427 views kez görüntülendi.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı son dakika açıklamasında, Türkiye’nin üç binin üzerinde endemik bitkisiyle 25 milyar dolarlık potansiyele sahip bir cennet olduğunu, ancak bunun sadece 158.4 milyon dolarının pazara sunulabildiğini söyeldi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamasında, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 20 bin civarında tıbbi, aromatik bitkinin 4 bininin yaygın şekilde kullanıldığını, 2 bininin ticaretinin yapıldığını belirtti. Dünya nüfusunun beşte dördünün geleneksel tıbbı ve tıbbi bitkileri kullandığına dikkati çeken Bayraktar şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin çok çeşitli iklim kuşaklarını barındırması, mikro iklim bölgelerine sahip olması, dağlık yapısı, sulak alanlarıyla çok zengin bir florası var. Floranın zengin bitki türü ve çeşitliliği nedeniyle, doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir ekonomik potansiyele sahibiz. Yalnız potansiyelimizi iyi kullandığımızı söyleyemeyiz. Dünyada tıbbi aromatik bitki ihracatı yapan 110 ülke içinde, 18’nci sıradayız. Yıllık 25 milyar dolarlık pazardan sadece 158,4 milyon dolar pay alıyoruz. Potansiyelimizle bu rakamın çok çok üzerinde ihracat yapabiliriz. Milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşabiliriz.”

Bayraktar, bitkisel ihracatta kekik, defne ve haşhaşın öne çıktığını belirten Bayraktar şu açıklamaları yaptı:

“Pazar potansiyelini değerlendirmek için istenen miktar ve kalitede ürün üretilmelidir. Türkiye, çok fazla sayıda ülkeye ürün göndermektedir. Bu kadar alıcının bulunduğu bir sektörde, böylesine geniş yelpazede ihracat teşvikleri artarak sürdürülmelidir. Tıbbi ve aromatik bitkiler alanında faaliyet gösteren üretici, toplayıcı, ihracatçı, sanayici, araştırmacı ve diğer tüm paydaşların koordinasyonunu sağlayacak sistem oluşturulmalıdır.

Haberkulis.com  | Ankara

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA