Haber Kulis – Tarafsız Doğru Habercilik Merkezi

İşsizlerin Maaşı Devlet Tarafından Artırıldı

İşsiz kalan vatandaşlarımıza Devlet sağlık hizmetini karşılamanın yanında İşkur’a başvurusu sonucunda İşsizlik maaşı da vermektedir.İşsizlik maaşı 1422 TL oldu.

İşsizlerin Maaşı Devlet Tarafından Artırıldı
Bu haber 04 Şubat 2017 - 10:39 'de eklendi ve 491 views kez görüntülendi.

İşsiz kalan vatandaşlarımıza Devlet sağlık hizmetini karşılamanın yanında İşkur’a başvurusu sonucunda İşsizlik maaşı da vermektedir.İşsizlik maaşı 1422 TL oldu.

Sosyal güvenlik mevzuatımızda çalışanları çeşitli açılardan koruyan düzenlemeler bulunuyor. Bu düzenlemelerden birisi de işsizlik maaşı olmakta .Çalışırken kesilen paralar işsiz kaldığınızda geri ödenmekte.

İşsizlik Maaşı İçin İşkur’a Başvuru

Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş aldıysanız gün şartlarını tamamlayıp işten ayrılmışsanız en geç bir ay içinde İŞKUR’a müracaat etmeniz gerekiyor. Bu süreyi ne kadar kısa tamamlanırsa o kadar uzun süre işsizlik maaşı alırsınız.
Sabah’tan Faruk Erdem’in yazısına göre, ”işsizlik maaşını belirleyen ise o dönemdeki asgari ücret oluyor. İşsiz kalan kişiler aldıkları brüt ücretin yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı alabiliyor. Yani 2 bin lira brüt asgari ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik maaşı 800 lira oluyor. Burada bir üst sınır var. O da işsizlik maaşı geçerli asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamıyor.”dedi.

2017 yılında işsizlik maaşı bin 422 lira en düşük işsizlik maaşı ise 711 TL’dir. İşsizlik maaşından binde 7 damga vergisi kesilebiliyor. Ne kadar süreyle işsizlik maaşı alacağınızı ise son 3 yıldaki çalışmalar belirliyor.

Son 3 yılda 600 gün prim ödeyip çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay, 1080 gün çalışanlar 10 ay işsizlik maaşı alabiliyor.
İşsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortasında olup devlet sağlık hizmetlerini de karşılıyor.

Primleri devlet yatırıyor. İşsizlik maaşı almayanlar ise son 1 yıl içinde 90 gün sigortalı çalışmışlarsa 100 gün sağlık hizmeti alabilecekler.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir

 • Haklı fesih ile işyerinden ayrılanlar
 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalanlar
 • Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışanlar
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 1 ay içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuranlar.
 • Kimler İşsizlik Maaşı Alamaz
 • Evlilik için ayrılan kadınlar
 • Kendisi istifa edenler
 • Askerlik için ayrılanlar
 • Emeklilik için ayrılanlar
 • İşverenin haklı fesih tercihi ile çıkartılanlar
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA